Zagotovo ste si kdaj zaželeli ostrejšega vida? Niste edini. Dobrodošli v svetu korekcijskih očal, vaše osebne rešitve za zamegljen vid. To niso le pripomočki, temveč vaša vstopnica v jasen in živahen svet. Ko se bomo poglobili v njihove vrste, delovanje, materiale leč in prevleke, boste razumeli, kako izbrati najboljši par za svoje oči. Zato se udobno namestite, nastavite očala, če jih nosite, in začnimo raziskovati.

Kaj so korekcijska očala
Korekcijska očala, pogosto imenovana kar očala, so pripomočki, ki jih uporabljate za odpravljanje težav z vidom. Zasnovana so tako, da vašim očem pomagajo osredotočiti svetlobo na pravo mesto na vaši mrežnici – na mesto, kjer je vid najbolj natančen. Ta korekcija vam pomaga, da vidite jasno in brez napora.
Očala popravijo vaš vid tako, da prilagodijo način, kako vaše oči lomijo in izostrijo svetlobo. To storijo z lečami, ki so posebej oblikovane, da ustrezajo vašim edinstvenim potrebam po vidu. Če ste kratkovidni, bodo vaše leče razpršilne (konkavne), s tem pa na robovih debelejše, če ste daljnovidni, pa bodo zbiralne (konveksne) in debelejše na sredini. Te oblike pomagajo usmerjati svetlobo na mrežnico na pravi način in tako popravljajo vaš vid.
Korekcijska očala so sestavljena iz dveh osnovnih delov: okvirjev in leč. Leče, izdelane iz stekla ali plastike, so najpomembnejši del. Prilagojene so vašemu receptu in natančno brušene, da spremenijo pot svetlobnih žarkov in jih osredotočijo na pravo mesto na vaši mrežnici. Okvirji leče le držijo na mestu in imajo večinoma estetsko vlogo, saj vam omogočajo, da izrazite svoj osebni slog. Poznamo pa tudi posebne okvirje, ki morajo po funkciji zadostiti kakšnim specifičnim potrebam – na primer športna ali plavalna, pa delovna ali kirurška korekcijska očala.
Očala vam predpiše optometrist ali oftalmolog. Ta izvede vrsto testov, s katerimi določi natančno moč leč, ki jih potrebujete. Ta postopek je podroben in metodičen, saj zagotavlja, da bodo očala vaš vid popravila na najučinkovitejši možni način.
Pomembno pa je vedeti, da očala ne morejo odpraviti pravega razloga za težave z vidom. So orodje, ki vam pomaga kompenzirati in obvladovati težave, vendar pa vida ne »pozdravijo«.
Različne vrste korekcijskih očal
Obstajajo različne vrste leč, od katerih je vsaka zasnovana za določene težave z vidom. Od enožariščnih in bifokalnih leč do trifokalnih, progresivnih in celo kontaktnih leč. Začnimo primerjati njihove različne značilnosti in načine uporabe.
Enožariščne leče
Na področju korekcijskih očal se poglobimo v enožariščne leče, ki so najpreprostejša in najpogosteje predpisana vrsta. Te leče imajo po celotni površini eno samo optično jakost in so primerne za osebe s kakršno koli napako vida. Če je oseba, ki jih nosi že starostno daljnovidna (ima težave z osternjem bližnjih predmetov), potem bodo enožariščna stekla služila le določenemu razponu razdalj – ali bodo za daljavo (približno od 2m do neskončno), ali pa bodo za blizu (odvisno od potreb in predpisa, običajno za 40 cm za branje in pribl. 70 cm za delo na računalniku)
Na voljo so v različnih oblikah, na primer z visokim indeksom za osebe z visoko dioptrijo, zlasti pri kratkovidnosti; polikarbonatna ali trivex za izjemno odpornost proti udarcem in fotokromatska za prilagajanje spreminjajočim se svetlobnim razmeram. Pomembno se je posvetovati s strokovnjakom, da določite pravo vrsto za svoje specifične potrebe.
Bifokalne leče
Če preidemo k bifokalnim lečam, so te leče korak višje v zahtevnosti glede izdelave od enožariščnih leč in so posebej zasnovane za tiste, ki potrebujejo pomoč pri vidu na blizu in na daleč. Bifokalne leče imajo dve različni optični jakosti. Zgornji del pomaga pri gledanju predmetov na daljavo, spodnji del pa pri branju ali gledanju stvari od blizu. Prehod med obema deloma je jasno označen z opazno črto. Morda se vam bo sprva zdelo nekoliko neprijetno, vendar se bodo vaše oči sčasoma prilagodile. Pri izbiri ustreznih bifokalnih leč je treba upoštevati obliko leče, velikost območja za branje in višino prehoda med obema deloma. O tem se pogovorite s strokovnjakom, da boste dobili najprimernejši par.
Bifokalne leče so sicer vedno manj v uporabi, saj so progresivne leče v večini primerov boljša rešitev
Trifokalne leče
Po prehodu z bifokalnih stekel se zdaj poglobimo v trifokalna stekla, ki so njim sorodna rešitev in ponujajo tri optične moči – za vid na daleč, za srednje razdalje (npr. za računalnik) in na blizu.
Vendar se je nanje treba navaditi, saj so črte, ki ločujejo optična območja opazne enako kot pri bifokalih. Ne pozabite, da morajo biti trifokalna očala prilagojena vašim posebnim potrebam, kar zagotavlja optimalno korekcijo vida.
V praksi se jih ne izdeluje veliko, saj so namenjene zelo specifičnim nalogam. Za večino uporabnikov so progresivne leče bolj smiselna in za uporabo prijetnejša rešitev.
Progresivne leče
Progresivne leče, znane tudi kot multifokalne, zagotavljajo bolj gladek prehod iz vida na daljavo v vid na blizu. Izdelane so s stopnjevanjem moči, kar odpravlja nenadne preskoke v ostrini, ki jih doživite pri bifokalnih ali trifokalnih lečah. Zaradi te zasnove so bolj estetske in manj moteče za vaš vid. Vendar pa niso brez pomanjkljivosti. Morda boste potrebovali nekaj časa, da se prilagodite različnim vidnim območjem. Ta polja so tudi nekoliko manjša kot pri steklih z jasnimi mejami med njimi. Naučiti se morate gledati naravnost naprej za daljavo, navzdol za branje in na sredino za vmesni vid. Toda ko se tega naučite, lahko progresivne leče spremenijo pravila igre. Po nekaj tednih uporabe se bodo možgani navadili na prehode in širina polj, ki jih zaznate kot jasne, bo večja kot na začetku.
Kako delujejo korekcijska očala
Morda se sprašujete, kako korekcijska očala izboljšajo vaš vid. Delujejo tako, da prilagodijo svetlobo, ki vstopa v vaše oči, pri čemer se osredotočajo na stanja, kot so kratkovidnost, daljnovidnost, astigmatizem in presbiopija. Vsaka leča je zasnovana tako, da preusmeri svetlobo, da se ta pravilno osredotoči na vašo mrežnico in tako izboljša vaš vid.
Kratkovidnost
Čeprav ste kratkovidni, vam lahko korekcijska očala pomagajo jasno videti oddaljene predmete, saj lomijo svetlobo tako, da jo usmerijo neposredno na mrežnico. To deluje takole:
- Kratkovidnost: Vaše očesno zrklo je nekoliko daljše od običajnega, ali pa imate lomne medije očesa (roženica, očesna leča) preveč ukrivljene. Zaradi tega se svetloba osredotoča pred mrežnico in ne na njo. Posledica tega je zamegljen vid na daljavo.
- Predpis korekcijskih očal: Vaš optometrist določi točno korekcijo, ki je potrebna, da se oddaljeni predmeti izostrijo na vaši mrežnici.
- Nošenje očal: Ko očala nosite, popravijo pot prihajajoče svetlobe in vam pomagajo jasno videti oddaljene predmete.
Daljnovidnost
Kaj pa je z daljnovidnostjo? Če ste daljnovidni, so oddaljeni predmeti relativno jasni, bližnji, kot sta pametni telefon ali knjiga, pa so videti bolj zamegljeni. Če ste starejši ali če imate višjo stopnjo daljnovidnosti, potem tudi na daleč ne vidite jasno, saj oko ne more izenačiti svoje napake. To se zgodi, če je vaše očesno zrklo krajše od običajnega ali če je vaša roženica preveč ploska. Svetloba se osredotoča za mrežnico in ne neposredno nanjo.
Brez skrbi, korekcijska očala so tu, da vam pomagajo! Delujejo tako, da vašemu vidu dodajo moč in omogočijo, da se svetloba osredotoči neposredno na mrežnico. Ta očala uporabljajo izbočene leče, ki so na sredini debelejše kot na robovih. Ta oblika fokusira svetlobo v konvergenčni smeri in popravi vašo daljnovidnost. Razliko boste opazili takoj. Pravilno predpisana očala vam lahko pomagajo pri jasnem vidu na vseh razdaljah, kar bistveno izboljša vaše vsakdanje življenje.
Astigmatizem
Tako kot pri daljnovidnosti lahko korekcijska očala spremenijo pravila igre tudi pri astigmatizmu. To stanje se pojavi, kadar ima roženica ali leča vašega očesa nepravilno obliko, kar vpliva na lom svetlobe, ki je v posameznih meridianih očesa različen.
Za korekcijo astigmatizma se uporabljajo tako imenovane torične leče. Imajo različno optično moč in goriščno razdaljo v dveh med seboj pravokotnih smereh, da prilagodijo način, kako svetloba vstopa v vaše oko.
Očala so izdelana po meri, da ustrezajo nepravilnostim vašega očesa.
Za natančno korekcijo so potrebni redni pregledi oči, saj se lahko vaš vid sčasoma spremeni.
S pravim parom očal boste videli jasneje, kar bo zmanjšalo obremenitve in izboljšalo splošno kakovost vašega življenja.
Presbiopija
Presbiopija je s starostjo povezano stanje, pri katerem očesna leča otrdi, zaradi česar je težko izostriti bližnje predmete. Branje drobnega tiska postane težavno in takšne osebe potiskajo knjigo nekoliko dlje, da bi lahko jasno brali. Presbiopija doleti praktično vsakogar po približno 45. letu starosti. Tisti, ki nosijo očala za daljnovidnost, bodo v tem obdobju potrebovali za branje še močnejša. Tisti, ki so kratkovidni, pa bodo raje brali brez očal, oziroma bodo potrebovali takšna s šibkejšim minusom. Oboji pa se bodo nemara začeli ozirati po progresivnih očalih.

Materiali in prevleke leč
Leče za korekcijska očala so izdelane iz različnih materialov, vključno s steklom, plastiko in polikarbonatom, od katerih ima vsak edinstvene lastnosti in prednosti. Naslednji vidik, ki ga je treba upoštevati, je oblika leč, pri čemer asferične oblike ponujajo prednosti, kot je boljši periferni vid, zlasti pri plus – steklih. Ne spreglejte tudi pomena premazov na lečah, saj lahko možnosti, kot je antirefleksni premaz, znatno izboljšajo jasnost vida in udobje.
Steklo
Zakaj bi vam morali biti pomembni materiali in premazi, uporabljeni v lečah korekcijskih očal? No, material in premaz leč lahko močno vplivata na kakovost vašega vida, trajnost očal in splošno udobje.
- Steklene leče: Tradicionalna rešitev, ki zagotavlja odlično optično jasnost. Vendar pa so težke in se lahko zlahka zlomijo. V praksi se redko uporabljajo.
- Plastične leče: Lahke in bolj odporne na udarce kot steklene. Zlahka se opraskajo, razen če so obdelane s posebnim premazom.
- Polikarbonatne leče: So iz plastike, ki je še bolj odporna na udarce in je idealna za otroke, športnike in osebe z aktivnim življenjskim slogom.
- Antirefleksni premaz: Zmanjšuje bleščanje in odseve ter izboljšuje jasnost vida in udobje.
Vaše oči so dragocene, zato si je vredno vzeti čas in razumeti, kaj je sestavni del vaših korekcijskih leč.
Plastika
Kako plastika kot material za leče vpliva na vašo izkušnjo s korekcijskimi očali? Plastične leče, tehnično znane kot “plastika CR-39”, so lažje in varnejše od svojih steklenih kolegov. Te leče so za polovico lažji od steklenih, kar zmanjšuje obremenitev vašega nosu in ušes. Prav tako so bolj odporne na udarce, kar vas varuje pred morebitnimi poškodbami oči. Vendar se plastične leče lažje opraskajo, zato so pogosto prevlečene z zaščitnim slojem. Premaz poveča vzdržljivost leč in zagotavlja antirefleksno površino, kar izboljša jasnost vida. Poleg tega lahko blokira UV svetlobo in tako varuje vaše oči pred škodljivimi žarki. Tako plastične leče s svojimi prednostmi, kot so teža, varnost in možnost različnih premazov, močno izboljšajo vašo izkušnjo s korekcijskimi očali.
Polikarbonat
Polikarbonatne leče so zaradi svojih edinstvenih lastnosti in prednosti priljubljena izbira za korekcijska očala, posebno pri nizkih in srednjih dioptrijah ter pri športnih korekcijskih očalih. Te leče so izdelane iz vrste plastike, ki je znana po izjemni vzdržljivosti in odpornosti na udarce.
Tukaj so štiri ključne lastnosti, zaradi katerih je polikarbonat odlična izbira za korekcijska očala:
- Odpornost proti udarcem: Polikarbonatne leče so do 10-krat bolj odporne proti udarcem kot druge plastike, zato so idealne za otroke, športnike in posameznike z aktivnim življenjskim slogom.
- Zaščita pred UV-žarki: Te leče že po naravi blokirajo 100 % škodljivih UV-žarkov, ne da bi potrebovale posebno prevleko.
- Lahke: Kljub svoji trdnosti so polikarbonatne leče lažje od standardnih plastičnih ali steklenih leč, kar omogoča udobno nošenje.
- Tanek profil: So tanjša od običajnih plastičnih leč CR-39, kar zagotavlja privlačnejši videz vaših očal.
Asferična stekla
Pri iskanju popolnih korekcijskih očal boste naleteli na še eno možnost: asferične leče, ki ponujajo poseben sklop prednosti. Za razliko od tipičnih sferičnih leč, ki imajo enakomerno ukrivljenost, so asferične leče edinstveno oblikovane z gradientom ukrivljenosti. Zaradi tega je leča tanjša in lažja.
Ali ne marate, da nekatera očala izkrivljajo vaš periferni vid? Pri asferičnih lečah je to manjša težava, saj je popačenje manjše. Prav tako zmanjšujejo učinek povečave očesa pri plus steklih. Vendar so pogosto dražja in niso primerna za vse dioptrijske vrednosti. Ali so asferične leče primerne za vas, je odvisno od dejavnikov, kot so vaš recept, življenjski slog in proračun. Te dejavnike skrbno analizirajte, da se boste lahko odločili na podlagi najboljših informacij.
Antirefleksni premaz
Zdaj pa spregovorimo o antirefleksnem premazu, materialu za leče in možnosti premaza, na katerega boste naleteli pri izbiri korekcijskih očal. To je lastnost, ki lahko bistveno izboljša vaše vidno udobje in jasnost. Tukaj je opisano, kako:
- Zmanjšuje bleščanje: Ta prevleka zmanjšuje bleščanje s sprednje in zadnje površine leč. Razliko boste opazili pri vožnji ponoči ali pri delu pred računalnikom.
- Izboljša videz: Vaše oči postanejo bolj vidne, saj premaz odpravlja odseve na lečah in jim daje skoraj neviden videz.
- Izboljša jasnost vida: Z zmanjšanjem odsevov skozi vaše leče prehaja več svetlobe, kar izboljša vašo splošno vidno jasnost.
- Povečanje vzdržljivosti: Nekateri antirefleksni premazi so opremljeni s plastjo, odporno na praske, kar podaljša življenjsko dobo vaših očal.
Prevleka proti praskam
Pri izbiri korekcijskih očal je bistvenega pomena izbrati prave materiale in premaze za leče, kot je premaz, odporen proti praskam. Ta premaz je dodan lečam, da prepreči manjše praske, ki lahko motijo vaš vid. To je še posebej koristno, če živite aktivno ali imate otroke, ki lahko z očali grdo ravnajo.
Večina materialov za leče, kot so polikarbonat in plastika z visokim indeksom, ima vgrajeno plast, odporno na praske. Vendar ta ni neprebojna in se lahko še vedno močno poškoduje. Vendarle pa se z temi, t.i. trdimi sloji, znatno podaljša njihova življenjska doba in ohrani jasen vid.
Izbira korekcijskih očal
Ko ste pripravljeni izbrati korekcijska očala, je ključnega pomena, da upoštevate svoje življenjske potrebe, obliko obraza in osebni slog. Očala ne smejo le popravljati vašega vida, temveč tudi dopolnjevati vaš videz in podpirati vaše vsakodnevne dejavnosti.
- Upoštevajte svoj življenjski slog: Ne glede na to, ali ste navdušenec nad naravo, strasten bralec ali digitalni nomad, morajo vaša očala ustrezati vašemu življenjskemu slogu. Če na primer dolge ure preživite pred zaslonom, bi vam lahko koristile leče za filtriranje modre svetlobe. Če ste športnik, vam bodo najbolje služili trpežni in lahki okvirji.
- Poznajte obliko svojega obraza: Oblika vašega obraza ima pomembno vlogo pri določanju vrste okvirjev, ki vam bodo ustrezali. Za okrogle obraze je značilno, da se odlično obnesejo kvadratna ali pravokotna očala, medtem ko se obrazi v obliki srca dobro ujemajo z okvirji s težkim spodnjim delom ali okvirji z nizko nameščenimi ročkami.
- Odločite svoj osebni slog: Izberite okvirje, ki odražajo vašo osebnost. Če ste minimalistični, izberite elegantne kovinske okvirje. Če ste drzni, so za vas primerni debeli, barviti okvirji. Ste ljubitelj starinskega sloga? Preizkusite klasična okrogla očala ali okvirje z obliko mačji oči.
- Prilagodite svoj ton kože: Pri izbiri očal je v nasprotju s splošnim prepričanjem bolj kot barva las ali oči pomembna barva kože. Toplejši toni kože se dobro ujemajo z okvirji v odtenkih rjave, zlate ali medene barve. Hladnejši toni kože pa so videti odlično s črnimi, srebrnimi ali modrimi okvirji.
Silhouette okvirji za korekcijska očala
Ko govorimo o korekcijskih očalih je pomembno omeniti očala Silhouette, oziroma bolj natančno korekcijske okvirje Silhouette. Ta avstrijski proizvajalec vrhunskih okvirjev za očala, na novo opredeljuje koncept očal, ki se iz navadnih vizualnih pripomočkov spreminja v elegantne in visokokakovostne dodatke. Njihova očala, primerna za ženske in moške, slovijo po svoji neprimerljivi lahkotnosti in optimalnem prileganju, kar zagotavlja največje udobje in odličen vid.
Značilnost podjetja Silhouette so neverjetno lahka očala, ki jih pooseblja kolekcija “Titan Minimal Art”. Ta očala brez vijakov in brez tečajev so bila predstavljena leta 1999 in so tehtala le 1,8 grama ter postavila nov standard na področju očal. Od leta 2000 je ta oblika certificirana za potovanja v vesolje in se uporablja celo na vesoljskih misijah, kar je dokaz njene trpežnosti in udobja. Zaradi te edinstvene kombinacije lahkotnosti, prožnosti in odpornosti očala Silhouette niso le pripomoček za vid, temveč tudi trajna in dolgoročna naložba.
Njihova osredotočenost na visoko zmogljive materiale in natančna proizvodnja v Avstriji prispevata k izjemni kakovosti očal. Za tiste, ki razmišljajo o korekcijskih očalih, ponuja Silhouette privlačno kombinacijo sloga, udobja in kakovosti, ki se popolnoma ujema s sodobnim povpraševanjem po vsestranskih in trajnih rešitvah za očala.
Korekcijska očala Silhouette so izdelana iz visokokakovostnih in vzdržljivih materialov. Posebna značilnost očal Silhouette je njihova izjemna lahkotnost. Nizka teža je mogoča zaradi uporabe lahkih materialov. Okvirji so izdelani iz visokotehnološkega titana in vrhunske plastike SPX®+, ki jo je razvila družba Silhouette. Ker so okvirji izdelani brez vijakov, ne potrebujejo vzdrževanja in so trpežni. Odlikujejo jih tudi antialergijske lastnosti.

Zaključek
Zdaj veste, da korekcijska očala niso zgolj modni dodatek, temveč orodje za izboljšanje vašega vida. Ne glede na to, ali gre za enožariščna, bifokalna ali progresivna stekla, so zasnovana tako, da popravijo vašo napako vida. Z različnimi materiali in prevlekami je na voljo popolna kombinacija za vas. Navsezadnje boste s pravimi korekcijskimi očali izostrili vaš pogled na svet.